„Musisz napiąć mięśnie brzucha.”
„Staraj się złapać podłogę palcami.”
„Jedyną luźną częścią ciała powinny być ręce.”
„Pani Music, skąd pani wie, że nie spiął mięśni brzucha.”
„Nie rozumiem, jak to widziałaś.”
Powyższa rozmowa odbyła się na ostatnim treningu karate. Obserwowałam jednego z uczniów w trakcie wykonywania Naihanchi Shodan, przygotowującego się do egzaminu, jak to robię ze wszystkimi moimi uczniami.
W jaki sposób zauważyłam brak napięcia mięśni brzucha oraz to, że nie wbił odpowiednio nóg w ziemię? Trenuję Shurite Kempo, które jest twardym stylem samoobrony. Zasady według, których ćwiczymy są takie same jak w treningu siłowym. Pozwólcie, że wytłumaczę.
Zanim przejdę do dalszych wyjaśnień, chciałabym najpierw ustalić znaczenie jednego słowa, którym będę się posługiwać w tym tekście. Jest to słowo maksymalne. Według słownika słowo maksymalny oznacza „osiągający lub określający maksimum; największy, najwyższy”.* Innymi słowami stosujący odpowiednią siłę.
Trening Naihanchi Shodan wymaga natychmiastowego osiągania maksymalnego napięcia ciała na krótkie chwile. Zgodnie z ideą Go-ju, twarde uzupełnia miękkie a miękkie wzmacnia twarde za pomocą mocy i szybkości. Dolne części ciała, muszą być napięte ze stopami odpowiednio podpartymi na podłożu (Naihanchi oznacza chwytać ziemię), lecz… górne części ciała muszą być rozluźnione aby wykonać odpowiednio ciosy twardego stylu. Obszar brzucha pozostaje w maksymalnym napięciu aż do wykonania ciosu, wtedy biodra muszą wypchnąć nas do przodu, delikatnie rozluźniając mięśnie brzucha, lecz tylko przez chwilę, aby po tym wrócić do maksymalnego napięcia. Maksymalne napięcie obecne w Naihanchi Shodan jest porównywalne do górnej pozycji swingu.
„Napnij mięśnie brzucha, złap podłogę palcami stóp, wyprostuj kolana, napnij pośladki” | „Napnij ciało na górze tak jak w pozycji plank”.
To górna pozycja swingu w hardstyle… a może górna pozycja w martwym ciągu, przysiadzie, cleanie, rwaniu, podrzucie, push pressie? Ciekawe, że początek obu jest podobny. Jedno i drugie to hardstyle. Hardstyle jest metodą treningu siłowego jak i treningu karate-do.
Najważniejszym aspektem hardstyle, którego jeszcze nie omówiłam jest oddychanie. Czemu? Oddech w swingu wykonuje się przy wyrzucie bioder do przodu. Oddech w Shurite Kempo towarzyszy uderzeniu. Można go wykonać przed, w trakcie lub po uderzeniu, lecz wykonuje się go przy maksymalnym napięciu ciała. Kime to moment skupienia. Skupienia polegającego na tym, że umysł nie jest zajęty niczym innym, poza tym co dzieje się tu i teraz. Górna pozycja
swingu lub moment uderzenia są idealnym opisem kime.
Zasady i metody treningu siłowego idą ręka w rękę z zasadami i metodami karate-do. Wielokrotnie w trakcie moich treningów mój Sensei powtarzał słowa, które przytoczyłam wcześniej jak „Niżej barki, złap ziemię i ruszaj się szybciej korzystając z napięcia i rozluźnienia”.
Pozwolę sobie przytoczyć jeden z moich ulubionych cytatów, który łączy trening siłowy z karate-do”
„Kiedy trenujesz powinieneś trenować tak jakbyś był na polu bitwy. Wznieć ogień w swoich oczach, obniż barki i utwardź ciało. Jeśli trenujesz tak intensywnie i z takim duchem jak gdybyś walczył z prawdziwym przeciwnikiem, rozwiniesz w sobie w sposób naturalny takie samo nastawienie jakie jest potrzebne na prawdziwym polu bitwy…” – Ankō Itosu, mistrz Karate z Okinawy.
* Definicja wzięta ze strony sjp.pl
Renata Music, SGC II, SFB, SFL – Tłumaczenie Jakub Sytar, jakub.sytar@gmail.com