Niestety na współczesny ideał silnego mężczyzny, bardzo często składają się obrazy napakowanych, napompowanych kulturystów, kosztownych maszyn treningowych i sterydów.

… nie zawsze tak było …

Kettlebell – ( rosyjsk. Girya ) – są używane przez rosyjskich sportowców od wieków. Pierwsze wzmianki o odważnikach girya można odnaleźć w rosyjskich słownikach z XVII wieku.

Eugen Sandow – jeden z najsilniejszych ludzi świata, w czasach zanim przemysł sportowy kuglarskimi trickami nie wmanewrował nowe pokolenie mężczyzn w płacenie fortuny za karnety wejściowe klubów wypchanych fantazyjnymi maszynami, błyszczącymi gadżetami i wspomagaczami, utwierdzając ich w przekonaniu że nie poradzą sobie w budowaniu prawdziwej siły i mięśni bez tego wciskanego przez marketingowców chłamu.

W USA, odważniki kettlebell nie były znane na szeroką skalę. W siłowniach (zwłaszcza w latach 80-tych) preferowano raczej trening typowo kulturystyczny, którego celem była przede wszystkim estetyka a nie siła i funkcjonalność. Siłownie wyposażano w mnóstwo coraz bardziej udziwnionych maszyn, wyspecjalizowanych w rozwoju poszczególnych części ciała poprzez ich wyizolowanie. Taki trening budował mięśnie duże lecz nie funkcjonalne.

W Rosji natomiast królowały wolne ciężary, w tym odważniki kettlebell – które reprezentują prosty design i służą do rozwoju zarówno siły jak i wytrzymałości angażując w ćwiczenia całe ciało.

„Kiedy polecieliśmy w kosmos, astronauci zauważyli, że nie mogą pisać długopisem w warunkach zerowej grawitacji. NASA wydała milion dolarów na wynalezienie długopisu, którym będzie można pisać do góry nogami w warunkach zerowej grawitacji. A co zrobili Rosjanie? – użyli ołówka! Podobnie Rosjanie zauważyli, że rolnicy, którzy często używali tych starych odważników, byli twardzi jak z żelaza. Kettlebells (girya) nie były modne ani nowoczesne, one po prostu dawały rezultaty. Naukowcy ich nie wymyślili, oni raczej nadal próbują dojść do tego DLACZEGO one są takie skuteczne.”

Na początku XXI w. Tendencje się zmieniły, zamiast maszyn, zaczęto preferować przede wszystkim wolne ciężary a trenujący chcą dysponować siłą adekwatną do swojego wyglądu .

Kettlebell – pojawił się ckb_historia_004w świadomości USA dzięki m. in. takim ludziom jak Pavel Tsatsouline – rosyjski ekspert od treningu siłowego i były instruktor komandosów jednostek specjalnych SPECNAZU.

Obecnie w USA i Europie, odważniki kettlebell święcą prawdziwy rozkwit, głównie dzięki zawodnikom MMA i innych sportowców walki, którzy szybko docenili zalety tego przyrządu.

Więcej na temat metod Pavla Tsatsouline’a w Polsce znajdziesz w dziale StrongFirst.

StrongFirst to przyszłość …

To nie chwilowa moda czy trend, to budowanie czystej siły, która jest w każdym w Nas.
To tradycja, która trwa od wieków, która nie przeminie jak jednosezonowy, słabej jakości wakacyjny hit.

Siła przede wszystkim, od tego się zaczyna …

Uwaga: Centrum Kettlebell jest jedynym i oficjalnym przedstawicielem Pavla Tsatsouline’a na terenie Polski. Wszelkie materiały graficzne zamieszczone na tej stronie ograniczone są prawami autorskimi oraz innymi prawami. Kopiowanie ich oraz udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie, możliwe jest wyłącznie za pisemną zgodą Centrum Kettlebell – Dariusz Waluś.
UWAGA! Nie ma w świecie kettlebell tytułu: „Instruktor HARDSTYLE Kettlebell” – który wykorzystywany jest w PL przez oszustów podszywających się pod znane federacje HS do nadawania „uprawnień” które formalnie nic nie znaczą. Prosimy zachować uwagę.