Pavel Tsatsouline – były instruktor rosyjskich służb specjalnych (Specnaz)

W latach 90-tych Pavel wyemigrował do USA, gdzie rozpoczął prowadzenie zajęć i seminariów poświęconych różnym aspektom treningu siłowego, m.in. w oparciu o trening z odważnikami kettlebell. Ku jego zdumieniu, w tamtym okresie bardzo niewielu ludzi w USA wiedziało o treningu z odważnikami kettlebell oraz o korzyściach z niego płynących.

Pavel nawiązuje współpracę z firmą Dragondoor (zajmującą się promocją i dystrybucją sprzętu sportowego) i zaczyna prowadzić szkolenia z zakresu siły i wytrzymałości opracowaną przez siebie metodą HARDSTYLE. System otrzymuje wówczas nazwę RKC. (Obecnie jest to StrongFirst).

Opracowane przez niego metody stają się prawdziwą rewolucją, bardzo szybko zyskuje ogromny rozgłos w USA a później na całym świecie. W krótkim czasie wielu znamienitych przedstawicieli amerykańskiego świata fitnessu i sportów siłowych wdraża jego metody do swojego programu szkoleniowego a wielu z nich zostaje instruktorami w jego organizacji.

Prestiżowy magazyn Rolling Stone uznaje go trenerem roku. Metody Pavla ciągle zyskują nowych zwolenników a liczba instruktorów zwiększa się do ponad 1200 w 45 krajach świata.

Do Polski metody Pavla docierały różnymi drogami, głównie poprzez zachodnie publikacje oraz pojedyncze osoby uczestniczące w szkoleniach RKC, jednak nie prowadzili szkoleń a trening grupowy praktycznie nie istniał. Brakowało osoby, którą Pavel w swoim restrykcyjnym podejściu zaakceptowałby jako lidera, zaufał w kwestii rzetelnego przekazu jego metod oraz powierzył odpowiedzialną rolę przedstawiciela i promotora na cały kraj.

W 2010r. sytuacja ta uległa zmianie. Założyciel Centrum Kettlebell Polska – Dariusz Waluś – jako pierwszy Polak osobiście szkoli się pod okiem Pavla Tsatsouline’a, zarówno pod względem technicznym jak i metodycznym oraz na Węgrzech przystępuje do kursu instruktorskiego, zalicza egzaminy metodyczne oraz testy siłowe i otrzymuje tytuł instruktorski z rąk samego Pavla. Jest to punkt zwrotny dla polskiego HardStyle.

Pavel Tsatsouline osobiście wyznacza Dariusza Waluś – jako swojego Oficjalnego przedstawiciela na Polskę/Country Leadera oraz nadaje uprawnienia do prowadzenia szkoleń oraz organizowania kursów instruktorskich.

Dzięki usystematyzowanej wiedzy, stałemu kontaktowi z Pavlem oraz ciężkiej pracy ludzi z pasją, metoda Hardstyle przyjmuje się w Polsce nadzwyczaj dobrze stawiając nasz kraj w gronie top liderów w Europie. Zyskuje uznanie głównie wśród przedstawicieli sportów siłowo wytrzymałościowych oraz sportów walki – dla których jest wręcz idealna oraz w rehabilitacji.

Relacja z kursu instruktorskiego SFG1 – Zobacz , SFG2 – zobacz

W 2010r. także powstaje opracowany przez Dariusza Waluś model treningowy przeznaczony pod szkolenia grupowe z kettlebell (grupy Adept, Zaawansowane, czasookresy treningowe, dobór ćwiczeń, schematy prowadzenia zajęć, sposób egzaminowania, marketing itp.), co owocuje powstaniem pierwszych w Polsce systematycznie trenujących (min. 2 razy w tygodniu) grup kettlebell po 20-30 osób równocześnie, także z rozbiciem na grupy męskie, żeńskie i mieszane. Model ten został później powielony w kolejnych oddziałach CKB w kraju.

Nikt w Polsce nie zrobił tego wcześniej i to z tamtego okresu właśnie pochodzą pierwsze w Polsce zdjęcia i filmy tylu regularnie trenujących grup z odważnikami kettlebell równocześnie. Można je obejrzeć np. na naszych profilach na fb, yt.

W marcu 2016 roku, podczas dwudniowego VIII Ogólnopolskiego CKB INTRO – odważnikami kettlebell trenowało równocześnie 180 osób. Było to największe w historii kraju dwudniowe 8 godzinne szkolenie HardStyle Kettlebell – ZOBACZ

Natomiast w lipcu 2016 roku miał miejsce największy jak dotąd w Polsce i Europie – 4 dniowy IV Ogólnopolski Obóz HardStyle kettlebell w którym udział wzięło ponad 100 osób – ZOBACZ

W chwili obecnej w Polsce, nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy metod Pavla, teraz zmieniają zdanie, doceniają jakość StrongFirst i oficjalnie promują się jako zwolennicy i instruktorzy… HardStyle.

W maju 2016 roku odbył się największy jak do tej pory w Polsce kurs Instruktorski SFG1 – ZOBACZ

Sam Pavel Tsatsouline także nie poprzestaje na laurach. Ciągle rozwija i udoskonala swoje metody sprawiając je jeszcze bardziej efektywnymi, w rezultacie czego na przestrzeni zaledwie kilku lat, system ewoluował w takim stopniu iż uznał on, że najwyższy czas zrobić kolejny krok naprzód.

W 2012r. Pavel realizując nowo wytyczony kierunek rozwoju, wraz całą kadrą Masterów – opuszcza RKC i uruchamia nowy autorski projekt:

Najnowszy system treningowy otrzymuje nazwę – StrongFirst

ZAŁOŻENIA SYSTEMU

StrongFirst – czyli Siła przede wszystkim!

 • Możesz być kimkolwiek zechcesz. Wojownikiem. Atletą. Twardym facetem lub kobietą, gotowym radzić sobie z trudnościami życia, ale najpierw musisz być silnym ( Strong First).
 • StrongFirst -Siła jest fundamentem w rozwoju wszystkich innych cech fizycznych. Ma wpływ na wszystko inne. Wytrzymałość, elastyczność itd.
 • StrongFirst – to szkoła siły. Nauczamy jak szybko i bezpiecznie dojść do najwyższych poziomów siły, bez zakłócania rytmu codziennego życia.
 • StrongFirst – zawiera kilka efektywnych kierunków szkoleń:
  • trening z odważnikami kettlebell
  • trening ze sztangą
  • trening z oporem własnego ciała, ale jeden zestaw uniwersalnych zasad treningowych, tak jak głosi motto programu szkoleniowego Marines: „Wiele broni ale jeden sposób myślenia”.

StrongFirst – uważamy że teoria bez praktyki jest tak samo ograniczona, jak praktyka bez teorii. Nasze metody mają podstawy naukowe i empiryczne i są sprawdzone przez profesjonalnych atletów, elitarne służby mundurowe oraz zwykłych ludzi, którzy zdecydowali o tym aby przestać być słabymi.

StrongFirst przeprowadzane są następujące kursy instruktorskie:

 • SFG Kettlebell Instructor Level I  – zobacz
 • SFG Kettlebell Instructor Level II – zobacz
 • SF Bodyweight Instructor – zobacz
 • SF Barbell Instructor – zobacz

Po wyjściu na świat – Nowy system treningowy StrongFirst – wywołał prawdziwą sensację i praktycznie z miejsca został zaaprobowany przez świat sportów siłowych, a liczba Top sportowców i szkoleniowców dołączająca do Pavla, jest tylko tego potwierdzeniem.

W dniu dzisiejszym, kadra instruktorska StrongFirst – to elita metod treningowych HardStyle.

Uzyskanie uprawnień instruktorskich to prawdziwy zaszczyt i powód do dumy, gdyż dołączenie do tej grupy okupione jest ciężką pracą oraz restrykcyjnie przestrzeganymi wymaganiami egzaminacyjnymi, na których nie ma taryfy ulgowej.

Dla przykładu, podczas ostatniego kursu instruktorskiego StrongFirst w Polsce, na 21 zdających – 8 nie zaliczyło egzaminów. (mają 3 mce na dokonanie poprawki).

I nikt nie ma o to pretensji, gdyż wszyscy chcemy, aby koszulkę instruktorską StrongFirst, ubierali tylko najlepsi.

Wszystkie uprawnienia  przyznane przez Pavla, mają okres ważności 2 lat, po którym to okresie wszystkie testy siłowe należy powtórzyć, inaczej traci się uprawnienia instruktorskie. Daje to kontrolę nad tym, że wszystkie najnowsze metody i szczegóły techniczne są aktualizowane przez instruktorów i dalej we właściwej formie przekazywane studentom.

Aktualne terminy szkoleń i kursów instruktorskich StrongFirst w Polsce – w dziale KURSY.

UWAGA! Nie ma w świecie kettlebell tytułu: „Instruktor HARDSTYLE Kettlebell” – który wykorzystywany jest w PL przez oszustów podszywających się pod znane federacje HS do nadawania „uprawnień” które formalnie nic nie znaczą. Prosimy zachować uwagę.

HKC* – były to jednodniowe kursy stworzone głównie na rynek USA przez firmę DragonDoor z którą Pavel wówczas współpracował. Dla Nas w 2010r. organizowanie ich było jedyną alternatywą aby wprowadzić Hardstyle do Polski. Bardzo szybko z nich zrezygnowaliśmy, co ułatwił sam Pavel który był ich przeciwnikiem i tworząc StrongFirst w ogóle nie wziął takiego rozwiązania pod uwagę.

UWAGA: Od 2012 roku Pavel Tsatsouline nie współpracuje z Federacją RKC (Russian Kettlebell Challenge) oraz nie autoryzuje jej działań swoim nazwiskiem. Wszystkie najnowsze standardy szkoleń wprowadza wyłącznie w systemie StrongFirst.

„ Miałem zaszczyt poznać takich ludzi jak Clarence Bass, Dave Draper czy Dennis Weis – kulturystów złotej ery. Mam dla nich wielki szacunek. Mówiąc szczerze, nie ze względu na budowę ich ciała, ponieważ nie to mnie interesuje. Szanuję ich za wszystko, czym nie są dzisiejsi kulturyści. Owi weterani byli facetami z krwi i kości. Umieli zachować dystans do bodybuildingu, w przeciwieństwie do współczesnego pokolenia wymuskanych królewiczów piękności. Gardzili mięśniami budowanymi tylko na pokaz. Złoty wiek miał ludzi renesansu, takich jak Tommy Kono i Bill March, którzy wspieli się na sam szczyt zarówno w zawodach siłowych jak i kulturystycznych. Dzisiaj z wyjątkiem Ronniego Colemana i Doriana Yatesa – miałbym spore trudności ze znalezieniem kulturystów, którzy są tak silni, na jakich wyglądają. Możesz się do tego nigdy nie przyznać, jednak w gruncie rzeczy wiesz, że powodem numer jeden twoich ćwiczeń jest chęć zwiększenia poczucia własnej wartości. Przyjmij do świadomości rzecz następującą: żadna góra mięśni nie da Ci prawdziwej pewności siebie.

Moją uwagę przykuł taki post internetowy:

„ Doświadczyłem czegoś zadziwiającego w związku z moim treningiem. Jestem dużo bardziej pewny siebie, niż gdy zajmowałem się tylko bodybuildingiem. Kiedy dbałem tylko o to, żeby moje mięśnie stawały się coraz większe, poczucie własnej wartości miałem wciąż na bardzo niskim poziomie. Jednak po rozpoczęciu treningu siłowego (…) poczułem się mocniejszy, co doprowadziło do całkowitej przemiany sposobu patrzenia na siebie. Siła daje poczucie własnej wartości, które nie rozpływa się, kiedy mięśnie skurczą się po przegapionym posiłku.”

Pavel Tsatsouline

Polecamy bestsellery autorstwa Pavla Tsatsouline’a dostępne na rynku polskim:

Uwaga: Centrum Kettlebell jest jedynym i oficjalnym przedstawicielem Pavla Tsatsouline’a na terenie Polski. Wszelkie materiały graficzne zamieszczone na tej stronie ograniczone są prawami autorskimi oraz innymi prawami. Kopiowanie ich oraz udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie, możliwe jest wyłącznie za pisemną zgodą Centrum Kettlebell – Dariusz Waluś.