„Porażka jest to stan kiedy nie jesteśmy w stanie osiągnąć pożądanego lub zamierzonego celu, może być postrzegana jako przeciwieństwo sukcesu. Porażka produktu może być zwyczajnie nieudaną sprzedażą tego produktu lub też jego awarią, w najgorszym wypadku prowadzącą do obrażeń, jest to podstawa tzw. inżynierii prewencyjnej”. – Wikipedia

Ponieważ w szeregach StrongFirst znajduje się wiele czarnych pasów z brazylijskiego Jiu Jitsu, jak i mistrzów wielu innych sztuk walki, to co przeczytacie poniżej pewnie niektórych z was zdziwi, ale nie wszystkich.

W brazylijskim jiu jitsu, porażka to świetna okazja do nauki.

Kiedy ktoś zakłada na tobie dźwignie lub duszenie, poddajesz się odklepując. Odklepanie może oznaczać wiele rzeczy.

Może oznaczać, że pogodziłeś się z porażką i, miejmy nadzieję, zrobiłeś to w inteligentny sposób. Zanim cię zadusili lub wyłamali rękę, odklepałeś tym samym zwyczajnie dałeś znać, że uznałeś swoją przegraną.

Wracając do definicji, którą rozpocząłem ten artykuł, odklepanie oznacza także, że nie udało się nam osiągnąć głównego celu, którym była wygrana lub przynajmniej brak przegranej w walce z wyższym pasem. Nauka klepania to pierwszy moment objawienia dla studentów brazylijskiego jiu jitsu. Uczą się, że pierwszym naszym zadaniem w walce jest nie przegrać. Wygrana to kolejny krok.

20171027_blog_01Ale jak się to przekłada na trening kettlebell lub zasady StrongFirst?

Nauka Znamion Porażki

Kiedy opowiadamy naszym studentom o zasadach StrongFirst , musimy pamiętać o tym, że chcemy przygotować ich na sytuacje gdzie nie wszystko będzie szło po ich myśli. To normalne u każdego z nas, że kiedy zbliżamy się do pobicia własnego rekordu, zaczynamy poświęcać technikę, potencjalnie tez ryzykując zdrowie, dlatego, że podejmujemy złe decyzje.

Kiedy nasi studenci są jeszcze na początku nauki musimy pokazać im jak rozpoznawać i szanować oznaki potencjalnej porażki. Niektórzy mawiają, że porażki uczą nas jak ćwiczyć te porażki. Brzmi to chwytliwie, jednak związek pomiędzy nauką, praktyką i porażką jest bardziej skomplikowany niż krótki frazes jest w stanie ująć lub mem oddać. A kiedy student pojmie jak narasta zmęczenie oraz jakie są tego oznaki, to decyzja jaki następny krok musi podjąć staje się prosta.

Utrata napięcia, nieodpowiednie oddychanie, zmiana prędkości ruchu, zmiana zakresu ruchu, zmiana w ogólnej technice – kiedy widzimy tego typu zmiany należy zwrócić naszym uczniom uwagę i ich poprawić, pokazać im regresję ruchu by mogli kontynuować trening, lub kazać im przerwać.

20171027_blog_02Związek pomiędzy porażką a rekordami

Bez nadzoru, praktycznie każdy ćwiczący będzie gonił rekordy, i zrobią wszystko by to osiągnąć nawet jeśli oznacza to, że będą musieli poświęcić technikę. Jest to mentalność niewłaściwa, która doprowadzi do dalszych problemów.

Po pierwsze, pomyślmy czy jest więcej niż jedna definicja „rekordu.” Czy to jest rekord czy może techniczny rekord? To drugie oznacza największy ciężar jaki mogę podnieść w martwym ciągu lub największa ilość snatchy jaką mogę wykonać w pięć minut zachowując standardy techniki opisane w Podręczniku Instruktora StrongFrist SFG I.

Musimy także zmierzyć się z rzeczywistością porażki, co może się stać i czy jesteśmy na to gotowi. Dlatego porażka uczy nas nie tylko tego jak sobie z nią radzić, ale także nauki tego jak znieść niepowodzenie lub spalić powtórzenie jak profesjonalista i zmniejszyć ryzyko kontuzji, jeśli będziemy chcieli porwać się na większe ciężary. Z tego powodu ważnym jest by studenci i zawodnicy na każdym poziomie rozumieli i doświadczyli porażki, nie zależnie od tego jakie przyświecają im ambicje.

20171027_blog_03Rola Profesjonalnej Porażki

Porażka jest częścią każdego sportu, ale zniesienie jej jak profesjonalista nie jest czymś czego uczą wszędzie. Jako instruktorzy musimy zademonstrować zarówno prawidłową asekurację oraz jak dobrze spalić powtórzenie.

Spalenie powtórzenia oznacza po prostu, ze nie było się w stanie wykonać ruchu pryz zachowaniu standardów technicznych. Jeśli nawet pomimo wszelkich wysiłków nie jesteście w stanie wykonać ćwiczenia poprawnie, to nie idźcie dalej. To jest profesjonalne odklepanie oraz chwila w której wiele dowiadujesz się o sobie samym, o swojej technice i swoich granicach. Profesjonalna porażka wygląda równie godnie co udane pobicie rekordu – żadnych zmian biomechanicznych, zaokrąglonych pleców itd. – tylko po prostu tym razem nie udało się podnieść.

Na certyfikacji SFG Level I nie tylko pokazujemy, ale także jej uczymy. Dlatego umiejętność zniesienia porażki jak profesjonalista jest ważna.

Prawdziwa porażka nie jest czymś czego uczymy, może być to bardziej przypominać 130 snatchy w pięć minut gdzie żaden nie spełnia technicznych wymagań.

Tak więc, czy porażka to to samo co ćwiczenie porażki? Decyzja należy do was.

20171027_blog_04Peter Lakatos

Peter Lakatos jest instruktorem Masterem SFG oraz instruktorem Krav Maga Expert 3 pod Eyalem Yanilovem, jest także stwórcą Ground Force Method. Jest doradcą ds treningu siłowego i wytrzymałościowego dla wielu sportowców wysokiego poziomu z Judo, MMA oraz brazylijskiego jiu jitsu na Węgrzech. Sam jest posiadaczem brązowego pasa w brazylijskim jiu jitsu pod Mihalym Sztraka – członkiem poważanego Carlson Gracie Team.


Peter Laktos, Master SFG | Tłumaczenie Jakub Sytar SFG1 jakub.sytar@gmail.com | POBIERZ PDF

Related posts