Siłownia Michaela Hartle, Master SFG

Czy powinieneś trenować ze sztangą?

W przeciwieństwie do kettlebell, które powinny być częścią treningu każdej kobiety i mężczyzny, nowicjusza jak i mistrza, sztanga nie jest dla każdego.

Powinieneś trenować ze sztangą, jeśli:

  • (Na zdjęciu: Siłownia Michaela Hartle, Master SFG). Twój sport wymaga wysokich poziomów siły absolutnej. W niektórych przypadkach nie ma limitu. blog_egzamin_ze_sztangi_01Jeżeli twój sport należy do kategorii nazywanej przez Rosjan sportami „szybkiej-siły” – potrzebujesz sztangi. Jeśli jesteś miotaczem, skoczkiem lub sprinterem – potrzebujesz sztangi, ponieważ odważniki kettlebell jak i twoje ciało są zwyczajnie za lekkie. (Na zdjęciu: blog_egzamin_ze_sztangi_02Laura Nepodal, SFG niedawno ustanowiła swój rekord w martwym ciągu – 147 kilogramów bez pasa – stosując się do programu traningowego z jednego z wcześniejszych blogów StrongFirst, który łaczył martwe ciągi ze swingami). Siła ma znaczenie w każdym sporcie, ale w niektórych, jak na przykład, boks czy biegi długodystansowe, osiągnięcie pewnego momentu zmniejszających się efektów wystarcza. Poza tym poziomem rezultaty muszą wynikać z innych czynników i dodatkowa siła może nie być przewagą, a przeszkodą. Wystarczy tylko być silniejszym od swoich rywali. W Easy Strength opowiedziałem pewien dowcip. Dwóch Rosjan zostało zaatakowanych przez niedźwiedzia i zaczęło uciekać. Jeden z nich krzyczy „Co my robimy? Przecież nie będziemy szybsi od niedźwiedzia!” Na to drugi przyspiesza jeszcze bardziej „Nie muszę być szybszy od niedźwiedzia. Muszę być szybszy od ciebie.” Zawodnik MMA nie musi być silniejszy od trójboisty, tylko silniejszy od innych zawodników MMA. A skoro nie musi osiągać maksymalnej siły absolutnej odważnikikettlebell i ciężar własnego ciała w zupełności mu wystarczą. Zwróćcie uwagę, że nie napisałem, że nie powinien trenować ze sztangami – tylko, że może trenować bez nich.
  • Musisz zwiększyć masę mięśniową. Grasz w futbol amerykański, albo zwyczajnie chcesz być wielki jak czołg. Inne formy ćwiczeń pomogą zbudować mięśnie, ale nic nie dorówna wiernej sztandze. Nie zyskasz 15 kilogramów w sześć tygodni za pomocą odważników kettlebell i trenując z masą ciała nawet nie masz co o tym śnić. Tak więc, zacznij robić ciężkie przysiady i martwe ciągi metodą pięć na pięć, jedz i pij jak nastolatek; i po kilku miesiącach czeka cię wymiana garderoby.
  • Uwielbiasz przypływ adrenaliny podczas ciężkiego dźwigania. Mój ojciecPierwotny szał. Klapki na oczach, nic innego nie istnieje – tylko twój przeciwnik, zimna, bezlitosna stal. (Na zdjęciu: Mój Ojciec). Maksymalny, jednorazowy wysiłek, który nie bierze jeńców. Uczucie zwycięstwa kiedy stoisz wyprostowany ze sztangą gnącą się pod ciężarem. Jeśli nie znasz tego uczucia, nie masz pojęcia co tracisz.

Pavel Tsatsouline – Tłumaczenie Jakub Sytar

Related posts