„Największa moc często kryje się w prostej cierpliwości” – E. Joseph Cossman

Dodałbym tylko, że cierpliwość jest kluczem do siły. W moim ostatnim artykule, opisałem jak ważne jest uwzględnienie cierpliwości w programowaniu treningów. Tym razem skupimy się na tym jak cierpliwość może stać się dla was kluczem do osiągnięcia wielkiej mocy.

Moc można zdefiniować jako tempo wykonywania pracy lub wydzielania / przenoszenia energii. Z fizycznego punktu widzenia, patrzymy na takie rzeczy jak skok w górę lub skok w dal, dwubój olimpijski, swingi lub snatche z kettlebell jako przykłady fizycznego wyrażania lub trenowania mocy. Czy cierpliwość się z nimi łączy?

Gotów jestem założyć się, że uważacie cierpliwość jako coś co przydaje się w innych aspektach życia – pieniądze, związki, dzieci czy stanie w korku. Lecz zapewne nie braliście jej pod uwagę w kontekście ekspresji siły. Niemniej jednak odkryłem, że cierpliwość jest kluczowym składnikiem siły fizycznej – a kiedy brakuje cierpliwości możecie mieć problemy z wyrażeniem własnej mocy.

20160905_blog_01Elementy Percepcji i Propriocepcji

Zanim rozwiniemy temat cierpliwości, przyjrzyjmy się dokładnie percepcji wzrokowej i propriocepcji jako czynnikom wartym rozważenia w kontekście cierpliwości jako składnika siły.

Percepcja to potężna rzecz (na poważnie). To jak „myślimy” że coś powinno wyglądać lub czuć, może znacząco wpłynąć na to co z tego wyjdzie. Według Holly DeLuca, M.Ed., „Percepcja wzrokowa to zdolność postrzegania, organizowania oraz interpretowania swojego otoczenia” Jako przykład posłuży poniższy obraz:

20160905_blog_02

Obie te linie mają taką samą długość. Czy takie wrażenie odnieśliście patrząc na nie po raz pierwszy? Jest to jeden z aspektów percepcji wzrokowej. Jeśli jesteście ciekawi teorii o przetwarzaniu informacji z otoczenia, przeczytajcie ten artykuł: Visual Perception Theory. (Teoria Percepcji Wzrokowej) I jeśli chcecie uzyskać więcej informacji o przetwarzaniu obrazów, odwiedźcie stronę Vision and Learning.

Tak więc, jaki wpływ może mieć percepcja na naukę cierpliwości w czymś takim jak swing czy jerk z kettlebell? Jesteście pewni, że wasz student „zobaczył” co chcieliście mu pokazać? Być może dla nich kiedy patrzą na ten obraz linia B będzie dłuższa. Mogą patrzeć na to jak wykonujesz swing i widzieć inny ruch niż student stojący obok? Demonstracja jerka może obejmować dłuższe ruchy dla jednego ucznia a inny znowuż zobaczy krótkie ruchy. Więc nawet jeśli pokazałeś „idealny” swing lub jerk, jesteś pewien, ze student go dostrzegł? Czy tez może zobaczyli ruch w inny sposób?

Potem powinniście wziąć pod uwagę to jak student interpretuje ruch i czucie własnego ciała poprzez propriocepcję. The American Heritage Science Dictionary definiuje propriocepcję jako „podświadomą percepcję ruchu i orientacji w przestrzeni wynikającą z bodźców wewnątrz ciała”.

Czy student „czuje” opóźnienie w zgięciu bioder z górnej pozycji swingu? Czy student „czuje” różnicę pomiędzy siadaniem o cal lub dwa głębiej w biodrach w przeciwieństwie do pochylenia tułowia o cal lub dwa więcej? Dobre czucie w porównaniu do kiepskiego czucia „gdzie jesteśmy w przestrzeni” może znacznie wpłynąć na to, jak ruch taki jak swing czy jerk będzie wyglądał w wykonaniu studenta.

Student połączy swoją percepcję i propriocepcję by stworzyć własną ideę tego, czym jest to czego od nich wymagacie. Jeżeli student „widzi” bardzo szybki ruch, może spróbować wykonać go jeszcze szybciej ponieważ starając się naśladować szybki ruch ich własna propriocepcja podpowiada im że nie wykonują go dostatecznie szybko. Idea ruchu, którego się od nich wymaga może się różnić od tego co chcieliście faktycznie przekazać.

W takich przypadkach ćwiczenia w zwolnionym tempie mogą okazać się niezwykle pomocne.

Dlaczego cierpliwość jest kluczem do siły

20160905_blog_03Dr Mark Cheng, Senior SFG, powiedział coś pięknego o wolnym ruchu: „Powolność jest matką dobrego ruchu” Martwe ciągi i jerki w zwolnionym tempie to dwa świetne ćwiczenia, które pomogą poprawić percepcję, propriocepcję oraz cierpliwość do pracy ze swingiem i jerkiem z kettlebell.

Lecz, czy nie mieliśmy rozmawiać o mocy? Jak „powolne” może być dobre?

Zanim nauczymy się chodzić raczkujemy, a zanim nauczymy się biegać musimy nauczyć się chodzić. Szybkość jest, lub przynajmniej powinna być, ostatnią zmienną dodaną do równania. Jeśli mi nie wierzycie, to spróbujcie nauczyć piętnastolatka jazdy samochodem i powiedzcie mu żeby jechał najszybciej jak potrafi jak tylko wsiądzie do auta.

Nie zrobicie tak?

Nie dziwię się.

Uważam, że w takiej sytuacji chcielibyście by nowy kierowca nauczył się jazdy w prawidłowej prędkości (to jest – wolno) i stopniowo przyspieszał. Podjedźmy tak samo do nauki swingu i jerka z kettlebell. Nauczcie się cierpliwości.

Jak widzicie na powyższym filmie, martwy ciąg kładzie podwaliny pod swing i jest wykonywany jako powolny ruch. „Nie rób swingu z martwego ciągu!” Martwy ciąg to martwy ciąg. Cierpliwie ustaw dolną pozycję i znajdź swoje położenie i odepchnij się od ziemi do góry. Cierpliwie trzymaj ręce przy żebrach schodząc w dół dla idealnego zakończenia. Zwróć uwagę na podobieństwa w swingu wykonywanym w zwolnionym tempie bez obciążenia: ręce przy żebrach do wyprostu bioder i „wyrzucenie” rąk od ciała by cieszyły się lotem do góry, potem cierpliwie poczekaj aż ręce wrócą do żeber przed ponownym zgięciem bioder. Naucz się wzoru zanim dodasz do niego szybkość.

W filmie z nagranym jerkiem, zobaczycie przykład w niedorzecznie wręcz zwolnionym tempie. Ludzie często mają problem z jerkiem, ponieważ poszczególne fragmenty giną w szybkości całego ruchu. Dajcie sobie czas by docenić poszczególne elementy – zejście w dół, podrzut i ponowne zejście z zablokowaniem rąk. Miejcie cierpliwość by wykonać zejście na tyle wolno by górna część ramion była połączona z żebrami. Cierpliwie zachowaj to połączenie aż do pełnego wyprostu bioder. Naciesz się lotem odważników do góry aż znajdą się powyżej głowy, by drugie zejście było płynne i skuteczne.

Cierpliwość.

Potem szybkość.

Zastosujcie to  do swingów i ćwiczcie: nie skupiajcie się na tym jak dużo swingów możecie zrobić w 30 sekund, lecz na tym jak mało zdołacie ich zrobić w tym czasie. Innymi słowy, nie zależy mi na tym jak szybko zrobisz dziesięć swingów, lecz na tym ile czasu zajmie ci zrobienie dziesięciu swingów. Cierpliwości, ciesz się każdym powtórzeniem jak i poszczególnymi jego fragmentami i elementami.

Pamiętaj, wolno to płynnie a płynnie to szybko. Cierpliwości, zobaczysz jak wolne stanie się płynnym a płynne szybkim.


Brett Jones

20160905_blog_04Brett Jones jest głównym instruktorem StrongFirst o randze Chief Instructor. Jest także certyfikowanym trenerem sportowym oraz specjalistą ds. Treningu Siłowo Wytrzymałościowego w Pittsburghu, PA. Jones ma tytuł licencjata Medycyny Sportowej na Uniwersytecie High Point, magistra Rehabilitacji na Uniwersytecie Clarion w Pensylwanii, jest także Certyfikowanym Specjalistą ds. Treningu Siłowo Wytrzymałościowego (CSCS) w stowarzyszeniu National Strength and Conditioning Association (NSCA).

Mając ponad 20 lat doświadczenia, Brett nie raz pełnił rolę konsultanta dla profesjonalnych drużyn sportowych oraz pojedynczych zawodników, jak i niejednokrotnie prowadził szkolenia na terenie USA i za granicą.

Jako trener sportowy, który przeszedł do strefy fitnessu, Brett naucza technik kettlebell od roku 2003. Prowadzi szkolenia dla Functional Movement Systems (FMS) od 2006 roku oraz stworzył wiele DVD oraz podręczników z szanowanym na całym świecie terapeutą Gray’em Cookiem, w tym cenioną serię „Secrets of…”

Brett nieustannie rozwija swoje podejście do treningu i nauczania, żywi niegasnącą pasję do ulepszania jakości edukacji w sferze treningu. Udziela także konsultacji i naucza przez internet, można się z nim skontaktować pod adresem appliedstrength@gmail.com


Brett Jones – Tłumaczenie Jakub Sytar, jakub.sytar@gmail.com

Related posts