Wspomnienia mojego pierwszego kursu kettlebell z Pavlem z października 2007 są naznaczone tym jak niewiele jeszcze wiedziałem wtedy, kiedy podjąłem się tego wyzwania. Częścią mojej „niewiedzy” była nieświadomość tego jak porusza się moje ciało oraz jak zmusić mózg do przekazania członkom co mają robić. Przez weekend powtarzano wiele fraz, które nie miały dla mnie wtedy sensu. Na przykład: „zróbcie miejsce w biodrach,” oraz „otwieranie bioder,” czy „wydłuż kości ud.” A ja nadal starałem się odróżnić przysiad od zawiasowego ruchu bioder. Ach, stare dobre czasy!

Od zakończenia kursu podjąłem się zadania niesienia dobrej nowiny siły i jakości ruchu otwartym umysłom i uszom gotowym słuchać. W trakcie, zdałem sobie sprawę, że przekaz musi być prosty i łatwy do przyswojenia. Poniżej znajdziecie wizualne podpowiedzi jak i wskazówki, z jakich korzystałem by pomóc swoim uczniom pojąć wspomniane frazy, których sam nie byłem w stanie pierwotnie zrozumieć.

Wyobraźcie sobie, że wasze kości udowe są przyczepione na suwakach, nie na jednym stałym punkcie obrotu. Celem jest wyobrażenie sobie, że mogą się one odsunąć od miednicy, „robiąc miejsce dla bioder” na tych wyimaginowanych suwakach. Pomyślcie, że odpychanie nacisk siły, która stara się sprowadzić wasze kolana do środka, „rozpychając kości od siebie” w miejscu gdzie normalnie macie przednie kieszenie spodni.

Zobrazowanie „Pojedynczego punktu obrotu”…nie o taki obraz nam chodzi.

20151203_blog_01

Przed – Obraz wysuwanych i wydłużanych kości ud.

20151203_blog_02

Po – Obraz wysuwanych i wydłużanych kości ud.

20151203_blog_03

Wyobraźcie sobie także, że kości ud mogą się „wydłużyć” od środka kości. Jeżeli podzielimy kość udową na pół, będzie można rozciągnąć te ołówki do przodu i do tyłu.

Rzecz jasna, kości nie mają takich zdolności, lecz skupienie na takim obrazie naprawdę ustawia biodra w odpowiedniej pozycji do przysiadu. Wypróbujcie to i dajcie mi znać jak sprawdziło się to u was lub u waszych uczniów w komentarzach.

PODSUMOWANIE

  • Zrób miejsce lub rozepchnij biodra do otwarcia
  • Naciskaj na swoje kieszenie
  • Odsuń kości udowe od miednicy (zamiast rozstawiać kolana na zewnątrz na jednym punkcie obrotu)
  • Wydłuż kości udowe od środka kości

Jeszcze lepiej pokaże to film ZOBACZ


Autor: Jason Marshal, Senior SFG – Tłumaczenie Jakub Sytar, jakub.sytar@gmail.com

Related posts