Zuzanna Sobczak - Bielsko Biała

EKSPERT CKB POLSKA


Uwaga!

EKSPERT CKB Polska: Zuzanna SOBCZAK

Specjalność – Mobility

Eksperci CKB Polska to wysokiej klasy specjaliści różnych dziedzin sportowych, którzy wchodzą w struktury CKB jako partnerzy i osoby odpowiedzialne za rozwój określonych pionów szkoleniowych. Eksperci przeprowadzać będą cykl specjalistycznych szkoleń dedykowanych i zgodnych ze standardami CKB.

Zuzanna Sobczak z wykształcenia fizjoterapeuta i terapeuta manualny, związana ze sportem od 14 roku życia, zdobyła tytuły tj. instruktor StrongFirst, Crossfit lvl 1, FMS, DNS exersise instructor. Zuzanna jest pierwsza kobietą w Polsce, która otrzymała tytuł TopTeam oraz międzynarodowe wyróżnienie Iron Maiden. Dwukrotnie obroniła tytuł Mistrzyni Polski Kettlebell Hardstyle, a w 2018 zajęła drugie miejsce w debiutach trójboju siłowego we Wrocławiu. Szkoleniowiec i trener, w wolnych chwilach pisze dla magazynu Body Challenge. Ciągle rozwija swój warsztat treningowy i fizjoterapeutyczny na szkoleniach branżowych. Obecnie stacjonuje w gabinecie w Katowicach w Forum Treningu.

Serdeczne gratulacje Zuza! Witamy w gronie Ekspertów CKB Polska!


Od 14 roku życia jestem mocno związana ze sportem. Początkowo była to Capoeira, akrobatyczna sztuka walki, której poświęciłam 10 lat nie opuszczając prawie żadnego treningu. Capoeira przez swoją kompleksowość bardzo rozwinęła mnie pod kątem sprawności, ale również rozkochała w ruchu jako takim. W wieku ok. 20 lat, pod okiem mojego ówczesnego trenera Macieja Tabaka (Biscoito) stawiałam pierwsze kroki jako Instruktorka prowadząc przez 1,5 roku swoją malutką grupę w Centrum Sportowym Capoeira w Sosnowcu. Już w tamtym okresie dodawałam elementy stabilizacji centralnej, ćwiczenia eksplozywne czy pleyometrię, tak aby, na ile pozwalała mi moja wiedza w tamtym okresie, stworzyć usystematyzowany program mający na celu stworzyć lepszych i sprawniejszych adeptów.

W 2012 ukończyłam studia magisterskie z fizjoterapii, ukierunkowując swoją pracę na ortopedię i kontuzje w sporcie. Rozpoczęłam pracę jako trener w krakowskiej firmie prowadząc jedne z pierwszych w Polsce zajęć o charakterze CrossFit, jednocześnie ciągle przyjmując pacjentów na rehabilitacje. To właśnie wtedy stawiałam swoje pierwsze kroki z mniej lub bardziej poznaną metodyką nauczania kettlebells.

W tym okresie stworzyłam stronę www.safe-sport.pl, na której do dziś piszę artykuły o charakterze popularnonaukowym z dziedziny sportu, rehabilitacji i prewencji urazów. W tym okresie ukończyłam 2-letni kurs Terapii Manualnej wg standardów IFOMPT, który stanowi dla mnie bazę wiedzy w tematyce mobilności i stabilizacji.

W 2013 roku poznałam SFGII, SFB Sebastiana Gęsiora, który rozkochał mnie w treningu i systemie nauczania StrongFirst. Obecnie pracuję u Sebastiana w Klubie IRONia w Bielsku-Białej, stawiając na najwyższą jakość usług i małe grupy. Razem z innymi instruktorami z Klubu walczymy o to, aby zmieniać sterotypy i wyobrażenia klientów na temat treningu siły i ćwiczeń z obciążeniem.

Pod skrzydłami Sebastiana zdobyłam wicemistrzostwo Bielska Podlaskiego w Kettlebells Hardstyle, rok później zostając Mistrzynią Polski 2014 Kettlebells Hardstyle.

Jako pierwsza kobieta w Polsce wykonałam zestaw 4 ćwiczeń potrzebnych do uzyskania elitarnego tytułu CKB TopTeam. W kilka miesięcy później zdobyłam 5 ćwiczenie będąc do dziś jedyną kobietą w Polsce z taką ilością gwiazdek CKB TT.

Nieustannie szkolę się jako trener i fizjoterapeuta. Posiadam certyfikat Eksperta oceny FMS, uczestniczyłam w kilku szkoleniach z zakresu dwuboju olimpijskiego m.in. u Klokova czy Bartłomieja Bonka. Jestem również trenerem CrossFit lvl1. Okresowo startuje w zawodach z tej dyscypliny w kategorii Elite (m.in. Battle of the Machines, Łódź Garage Games, zawody w CrossFit Kraków). Dwukrotnie startowałam w biegach z przeszkodami uzyskując 1 miejsce w swojej kategorii (Survival Race) i 4 miejsce (Runmageddon Games).

Moim największym osiągnięciem sportowym jako zawodnika jest uzyskanie jako pierwsza w Polsce i 17sta kobieta na świecie tytułu Iron Maiden podczas certyfikacji na instruktora StrongFirst.

W przyszłości chce poświęcić się trójbojowi siłowemu oraz spróbować swoich sił w amatorskim dwuboju olimpijskim.

Pisząc ten opis zdałam sobie sprawę, że pracuje z ludźmi już od 10 lat. W pierwszej kolejności jestem fizjoterapeutą, w drugiej trenerem – najważniejsze dla mnie to „przede wszystkim nie szkodzić”. Głęboko wierzę, że ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu. Staram się mieć otwarty umysł, być wszechstronnym i ogólnie sprawnym atletą, tym samym próbować różnych dyscyplin sportowych. Pomimo, że nie uważam się za crossfitera czy biegacza, chcę być w stanie programować zajęcia dla ludzi także z tej dziedziny. Metodologia StrongFirst jest jednym z najlepiej opracowanych podejść treningowych jakie było mi dane poznać idealnie wpasowującym się w zapotrzebowania dzisiejszego społeczeństwa, ale i mogąca rozwinąć zawodników sportowych w wielu aspektach.

Zapraszam Was do Klubu IRONia!