Jakub Tokajuk - Warszawa

INSTRUKTOR SFG1


INSTRUKTOR SFG ORAZ FMS

W ciągu swojego życia przeszedłem przez wiele form aktywności fizycznej poszukując tej, która spełni wszystkie moje oczekiwania. Jakie one są?
Dawno temu przeczytałem książkę Stanisława Zakrzewskiego wydaną w odległym roku 1974. Pisał on w niej, że: „Celem polskiej kulturystyki jest w pełni świadome oddziaływanie drogą ćwiczeń na własny ustrój dla podniesienia osobistej kultury fizycznej.

Dzieje się to przez przyswojenie sobie zasad higieny ciała i higienicznego trybu życia, przez podnoszenie siły i sprawności organizmu oraz przez harmonijny rozwój mięśni dla ukształtowania prawidłowej, pięknej sylwetki.” Książka nosi tytuł „Siła, sprawność, piękno”. Od tamtego czasu hołduję definicji kulturystyki w niej przedstawionej. Dłuższy czas po jej przeczytaniu natknąłem się na jeszcze mało popularne wówczas narzędzie, nazywane odważnikiem kulowym. Szybko zorientowałem się, że zdecydowanie nie jest to tylko hantla o dziwnym kształcie i że z pewnością za jego użyciem kryje się jakaś głębsza filozofia. Czym prędzej znalazłem osobę wyspecjalizowaną w tym rodzaju treningu i zakupiłem stertę książek Pawła Tsatsouline’a. Zacząłem zgłębiać metodykę treningową Strongfirst, która odnosi się nie tylko do ćwiczeń z odważnikami ale w ogólności uczy nas posługiwać się własnym ciałem w sposób prawidłowy.

Momentalnie zrozumiałem, że zapewnia mi ona wartości którym chciałem hołdować w przedstawionej kolejności: SIŁA, SPRAWNOŚĆ, PIĘKNO. Do tych wartości dodałem jeszcze motto organizacji brzmiące:
Be whatever you want to be but be StrongFirst!